Saturday, June 28, 2014

Muhsine: Kursiyer

PAYLAŞIN


18 yaşında evlenip İstanbul’a göçen ve 4 çocuk annesi olan Muhsine, 3 yıl öncesine kadar okuma-yazma bilmiyordu... İstanbul’da AÇEV’in sağladığı okur-yazarlık kurslarına katılan ve ilkokul diplomasını alan Muhsine, şimdi kendi mesleğini edinebilmek için AÇEV’in de destek verdiği bir aşçılık kursuna gidiyor… 

Genç yaşta anne olan ve 11 yıl boyunca eşinin ailesi ile aynı evde yaşamanın getirdiği zorlukları tecrübe eden Muhsine, hayatını kendi için değil hep başkaları için yaşadığını düşünüyor. Çocuklarının okul hayatına başlaması, onun için daha zor bir dönemin de başlangıcı oluyor. Bir yandan çocuklarının başarıları ile gururlanırken bir yandan da kendisine “Ben neden bu kadar geri kaldım?” sorusunu sormadan edemiyor. Hayatı boyunca, 4 çocuğunun da kendi ayakları üzerinde durabilmesi için çabalayan Muhsine, AÇEV’in okur-yazarlık eğitimlerine katılarak kendisi için bir şeyler yapmaya başlamanın ilk adımını atıyor. 

Okuma-yazma becerisi edindikten sonra kendisine olan güveninin arttığını, bilgisayar kullanmayı öğrendiğini, araştırma yapabildiğini ve istediği kitapları okuyarak çocuklarına da yeni şeyler öğretebildiğini anlatıyor. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmenin mutluluğunu yaşayan Muhsine, ilkokul diplomasını da alarak AÇEV’in destek verdiği aşçılık kursuna katıldığını ve başarılı olduğu için birçok yerden iş teklifi beklediğini söylüyor.Tags: ,

0 comments:

Post a Comment

 

Popüler Alıntılar

Okuma yazma öğrendikten sonra, ilkokul diplomamı aldım şimdi ortaokulu dışarıdan tamamlamak için sınavlara giriyorum. Ayrıca, kendime ait küçük bir iş yeri işletmeye başladım, tüm hesaplarımı kendi başıma yapabiliyorum.
- Fatoş, Okuryazar Kadın

AÇEV için koşuyorum çünkü okuma yazma kurslarının toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının özgürleşmesi yolunda atılacak ilk ve en önemli adım olduğunu düşünüyorum.
- Itır Erhart, Koşucu

Yeni Postlar

Haber Bülteni

Anne Çocuk Eğitim Vakfı

1993 yılından bu yana AÇEV, eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin hayata geçirilmesi, çocuk kadar çocuğun yakın çevresinin de desteklenmesi ve eğitimin bir yaşam boyu sürekli kılınması amacıyla, bilimsel temellere dayanan eğitim programları geliştirmekte ve bu eğitim programlarını kurmuş olduğu işbirlikleri ile toplum hizmetine sunmaktadır. Gerçekleştirdiği tüm yüz yüze eğitim faaliyetleri ile AÇEV 823.000’den fazla katılımcıya ulaşmış, 10.200’e yakın eğitimci yetiştirmiştir.
Copyright © AÇEV'le Koşuyorum | Adım Adım | Designed by Templateism.com